јул 20, 2024 | Време читања: 4 минута

10 књига српских писаца које сваки странац треба да прочита

10 књига српских писаца које сваки странац треба да прочита

Ако учите српски и желите да потпуно уроните у језик и културу, књижевност је фантастичан начин да то урадите. Читање књига на српском може вам помоћи да проширите свој речник, разумете граматичке структуре у контексту, и добијете осећај за ритам и ток језика. Било да сте почетник или напредни учесник, постоје одређене књиге које се истичу као обавезне за читање. Поред тога, на нашим курсевима у Академском центру знања радимо адаптације српске књижевности прилагођене нашим литерарним радионицама. Па хајде да се упознамо са неким од најпознатијих српских писаца чија дела морате прочитати!

Иво Андрић – „На Дрини ћуприја“

Иво Андрић је један од најславнијих аутора у српској књижевности, а роман „На Дрини ћуприја“ је његово најпознатије дело. Овај роман, који је Андрићу донео Нобелову награду за књижевност 1961. године, обухвата више од четири века и прича причу о мосту у граду Вишеграду. Мост служи као неми сведок различитих политичких, друштвених и културних промена које се дешавају на овим подручјима. Читање ове књиге не само да ће побољшати ваш српски, већ ће вам дати дубоко разумевање историјских комплексности Балкана. Језик који се користи у роману је богат и дескриптиван, што га чини одличним ресурсом за проширење вашег речника.

Меша Селимовић – „Дервиш и смрт“

Меша Селимовић је још један кључни писац у српској књижевности. Његов роман „Дервиш и смрт“ истражује теме егзистенцијализма, вере и људског стања кроз очи дервиша по имену Ахмед Нурудин. Радња је смештена у 18. век и прати психолошке борбе свог протагонисте док се суочава са затварањем свог брата по казни отоманских власти. Језик у „Дервишу и смрти“ је и поетичан и филозофски, нудећи читаоцима шансу да се упусте у апстрактнији и комплекснији српски речник. Ово је изазован роман за вокабулар, али роман који ће уз вешту адаптацију продубити ваше интересовање за српску књижевност и мисао.

Данило Киш – „Гробница за Бориса Давидовича“

Данило Киш је мајстор кратке приче, а „Гробница за Бориса Давидовича“ је збирка међусобно повезаних прича које истражују мрачну страну политичких идеологија 20. века. Књига урања у животе различитих ликова који постају заплетени у механизме тоталитарних режима. Киш је одрастао у тешким околностима, са оцем који је патио од акутне менталне болести и преживео нацистички масакр пре него што је на крају умро у Аушвицу. Његово искуство је дубоко утицало на његово дело, али не дозволите да вас то обесхрабри – Кишова дела су невероватно занимљива и дубоко промишљена.

Срђан Вељаревић – „Комо“

Овај роман је опор, ироничан и непосредан, и поседује све квалитете савремене српске прозе и модерног језичког дискурса. „Комо“ прича занимљиву причу о писцу који добија књижевну стипендију и путује у „Вилу Маранезе“ на језеру Комо. Ова прича се претвара у причу о изгнанству, изгубљеним генерацијама, жељама и могућностима краја 20. века. Роман је идеалан за учење савременог српског језика и културе, јер је испуњен свакодневним изразима и актуелним животним ситуацијама.

infografika knjige

Бранислав Нушић – „Госпођа министарка“

За лакше и духовитије читање, окрените се Браниславу Нушићу и његовој сатиричној комедији „Госпођа министарка“. Овај комад нуди комичан поглед на животе новопечених богаташа и моћника у раном 20. веку у Србији. Протагонисткиња, Живка, је постала министрова жена. Њене амбиције и претензије доводе до низа урнебесних ситуација. Дијалози у комаду су духовити и пуни колоквијалних израза, што га чини забавним начином да покупите свакодневне српске фразе и идиоме. Нушићеве оштроумне опсервације људске природе и друштва су и данас релевантне.

Милорад Павић – „Хазарски речник“

Милорад Павић је аутор који је био познат по својим иновативним делима, а „Хазарски речник“ је јединствено дело које пркоси традиционалним наративним структурама. Књига је представљена као речник Хазарског народа, мистериозне и сада изумрле групе. Постоје три верзије  романа– мушки примерак, женски примерак и андрогине примерак – са благим разликама међу њима. Овај роман је фасцинантно истраживање историје, митологије и језика. Његов неконвенционални формат чини га изазовним, али и веома захвалним за читање јер се кроз различите одренице упознаје културолошко наслеђе Балкана, као и то што се свака одредница у речнику може адаптирати у посебне лекције прилагођене различитим нивоима учења српског језика. Богата дескриптивност и комплексна игра речима ће значајно побољшати ваш српски речник и вештине разумевања.

Борислав Пекић – „Беснило“

Борислав Пекић је био политички активиста и писац чија су дела често одражавала његова искуства и идеје настале током његових петнаест година затвора због припадности тајној организацији у комунистичкој Југославији. Његов роман „Беснило“ је жанровски трилер и хорор, фокусиран на епидемију вештачког мутант-вируса беснила која погађа лондонски аеродром Хитроу. Ова књига обрађује дубље теме попут шпијунаже, издаје и сукоба на релацији Палестина-Израел, све заоденуто у рухо зомби апокалипсе много пре појаве чувених ТВ серија попут Walking Dead. Пекићева дела су доста превођена и награђивана, а „Беснило“ је једно од његових најпознатијих дела.

Добрица Ћосић – „Време смрти“

Добрица Ћосић је често називан „оцем нације“ у Србији, а његов роман „Време смрти“ је монументално дело које обухвата суштину српског искуства током Првог светског рата. Овај роман је део тетралогије која истражује утицај рата на српско друштво и индивидуалну борбу за опстанак и смисао.

Језик у „Времену смрти“ је језгровит и емотиван, што га чини одличним ресурсом за студенте на напредним нивоима. Историјска и емотивна дубина романа ће вам пружити боље разумевање српског националног идентитета и културног наслеђа.

Зоран Живковић – „Четврти круг“

Зоран Живковић је рођен 1948. године, аутор и универзитетски професор познат по својим романима, кратким причама и енциклопедијама. Дипломирао је на Универзитету у Београду, стекао мастер диплому шест година касније и докторат 1982. године. Живковић је данас професор креативног писања на свом матичном универзитету. Живковић има 23 научнофантастична дела и осам научних књига у својој библиографији. Његове књиге су преведене на 21 језик. Пише фантастична и надреална дела фикције и добитник је многих награда за свој рад, укључујући Златну змајеву награду за животно дело 2015. године. „Четврти круг“ је једна од његових најбољих књига, која истражује фантастичан свет који спаја велике научнике из различитих периода, Шерлока Холмса и компјутерског чаробњака који покушавају да затворе опасни четврти круг.

Милош Црњански – „Сеобе“

Милош Црњански је био српски писац, песник и дипломата. Његово најпознатије дело, роман „Сеобе“, истражује судбину српског народа у време Велике сеобе Срба у 18. веку. Црњански је рођен у Чонграду у сиромашној породици и одрастао је у Румунији. Током Првог светског рата студирао је у Бечу и био мобилисан у војску, где је био рањен. Његова дела су позната по дубоком психолошком и емотивном истраживању ликова и историјских догађаја. „Сеобе“ су један од најважнијих романа српске књижевности и представљају кључно дело за разумевање српске историје и културе.

Књижевност и настава језика

Читање књижевности је један од најбољих начина да уроните у српски језик и културу. Било да сте почетник или напредни учесник, ови писци ће вам помоћи да проширите своје знање и разумевање српског језика, али и живота у Србији.

Уколико се одлучите за курсеве у Академском центру знања, имаћете прилику да радите на адаптацијама српске књижевности прилагођеним нашој литературној радионици у којима се примењују знања са класичне наставе страног језика. На овај начин ћете не само побољшати свој српски, већ и добити дубље разумевање културног контекста у којем су ова дела настала.

Запамтите, књижевност није само средство за учење језика, већ и путовање кроз време и простор, где свака прочитана страница доноси нова знања и искуства. Срећно читање и уживајте у свету српске књижевности! Чекамо вас!