Тешко можете да кажете да сте упознали Србију, ако нисте посетили и највећи град смештен у самом срцу Балканског полуострва. Ниш је не само један од најстаријих градова у Европи, познат по својој богатој историји и култури, већ је и новооткривено место за дигиталне номаде. У овом чланку представићемо вам историју, културне знаменитости и специфичан дух мерака који Ниш чини јединственим.
Географски положај и историјски значај
Ниш се налази у југоисточном делу Србије, на раскрсници важних путева који повезују Балкан са Европом и Азијом. Географски положај Ниша одувек је имао стратешки значај, због чега је град кроз историју био под утицајем различитих цивилизација.
Име града Ниша може се наћи у многобројним историјским изворима из периода средњег века до савременог доба. Сва та имена су врло слична, зависно од језика на коме су записивана: Naissus, Nais, Nisus, Νισσα, Ναισσός, Νισος, نیش (Niş), Ниш. Прво насеље на територији данашњег Ниша основали су Келти у 3. веку пре нове ере, а сам град је име добио по реци Нишави (Naissa) коју су келтски прастановници звали „Вилина река“ (Navissos). Град и река никада од свог именовања нису променили своја имена и значење које је остало исто: Ниш—Вилинград, Нишава—Вилинрека.
Ниш кроз векове
Антички период
Римљани су освојили град у току Дарданијских ратова, у 1. веку пре нове ере. Град се развија као стратешка раскрсница, војни и трговински центар у провинцији Горњој Мезији. У време Римског царства град носи име Наис (Naissus), што је романизовани назив грчког имена Наисос (Naissos). Већ у 2. веку нове ере Наис је био довољно познат град да га Клаудије Птолемеј у својој „Географији“ помиње као један од четири највећа града Дарданије.
Септембра 268. године римска војска предвођена царом Галијеном, и двојицом будућих царева, главним командантом Марком Аурелијем Клаудијем и командантом коњице Аурелијаном сукобила се са Готима код Наиса у најкрвавијем окршају 3. века, познатом под именом битка код Ниша. Том приликом побијено је између 30.000 и 50.000 Гота, а сматра се да је том победом обезбеђено постојање Западном царству још два наредна века.
Средњи век
Након распада Римског царства, Ниш је постао део Византије. Прве сеобе Словена и Авара одиграле су се у другој половини 6. века. Током 6. и 7. века словенска племена су осам пута покушала да заузму Наис. У последњем нападу 615. године нападачи су заузели град и већина романског становништва је побегла или нестала. Трагови романског становништва Наиса остали су у локалном влашком становништву.
У 9. веку бугарски цар Симеон је постао господар Ниша, али је Византија повратила град за време владавине Василија II. Средином 12. века, византијски цар Манојло I Комнин га је користио као базу за своје ратове са Угрима и додатно га утврдио. У њему се Манојло два пута састао са рашким великим жупаном Стефаном Немањом.
Османско царство
Османлије су под Муратом освојиле и опљачкале Ниш 1386. године, након 25 дана опсаде. Ниш је постао једно од седишта турске војне и цивилне власти, а у најдужем периоду налазио се у Смедеревском пашалуку. Током Великог турског рата 24. септембра 1689. године код Ниша се одиграла битка у којој је турска војска тешко поражена, након чега су Аустријанци, под заповедништвом кнеза Баденског, први пут ушли у Ниш.
Нишка тврђава, која је тада саграђена (1719—1723), и даље представља једну од најлепших и најбоље сачуваних грађевина такве врсте на Балкану. Подигнута је на месту старијих тврђава из римског, византијских и средњовековног периода. Има вишеугаону основу, осам тераса и четири масивне капије. Простире се на површини од 22 ha и опасана је зидинама дугим 2.100 m, 8 m високим и 3 m дебелим у просеку. Са спољне стране тврђава је била опасана широким шанчевима, од којих је северни и данас сачуван. Поред масивних зидина, добро очуване су и јужна Стамбол-капија и северна Београдска капија.
Модерно доба
Након ослобођења од Османлија, Ниш је постао део Кнежевине Србије. Град је брзо напредовао, градећи нове инфраструктурне пројекте као што су железничка пруга до Београда и хидроцентрала на Нишави. У време Првог светског рата 1914. године у Ниш су прешле Влада и Народна скупштина, а град је био ратна престоница Краљевине Србије од 26. јула 1914. до 16. октобра 1915. године.
Српски премијер Никола Пашић је 28. јула 1914. године у Нишу добио телеграм о аустроугарској објави рата Србији. На дан 7. децембра 1914. године Народна скупштина је на заседању у Нишу донела Нишку декларацију о уједињењу Срба, Хрвата и Словенаца. Од 1929. до 1941. године Ниш је био седиште Моравске бановине. Након приступања Југославије Тројном пакту 25. марта 1941. године, 27. марта избијају масовне демонстрације у Београду, Нишу и Ужицу. Окупација Ниша трајала је од 1941. до 1944. године, а од 1942. у граду се налазила немачка обласна војна управа 809 (нем. Feldkommandantur 809).
На почетку окупације у Нишу отворен је први нацистички концентрациони логор у Југославији, из кога ће током окупације око 12.000 логораша бити одведено и стрељано на стратишту Бубањ. Логорска зграда подигнута је 1930. за потребе војне касарне на Црвеном крсту. Фашистичким освајањем Ниша, априла 1941, губи своју првобитну намену, ограђен је бодљикавом жицом и до јула је коришћена као сабирни логор за заробљене војнике југословенске (краљевске) војске.
У периоду од јула до септембра прераста у концентрациони логор и постаје мучилиште за Јевреје, таоце и симпатизере НОР-а. Дана 12. фебруара 1942. логораши су организовали масовно бекство из логора, тако што су голоруки јуришали на наоружане немачке чуваре и бодљикаве жице којима је логор био опасан. Догађај познат под називом пробој логора на Црвеном Крсту је јединствен у Другом светском рату у поробљеној Европи.Том приликом је око стотину људи побегло из логора и прикључило се партизанима, а стотину педесет остало на жицама.
Након бекства управу логора преузима Гестапо, који стражу састављену од припадника немачких јединица десеткованих на фронтовима, максимално појачава. Око читавог комплекса, величине око 7 хектара, подигнут је високи зид са каменим торњевима-осматрачницама, чиме логор добија данашњи изглед.
Град је претрпео значајна разарања током оба светска рата, али је успео да се опорави и настави да се развија.
Након другог круга избора, 17. новембра 1996. године, у Нишу су отпочели свакодневни грађански и студентски протести против Милошевићевог режима, који су се брзо проширили на целу Србију. У току бомбардовања 1999. године Ниш је био честа мета напада авиона НАТО.Укупно је током бомбардовања Ниш био мета 40 пута, а погинуло је 56 грађана Ниша а повређено више од 200. НАТО авијација је у петак, 7. маја, усред дана засула контејнерима касетних бомби сам центар града у време највеће фреквенције саобраћаја и људи. Погођена је Шуматовачка улица у којој се налази зграда ректората Универзитета у Нишу, као и међумесна аутобуска станица и главна пијаца „Тврђава“ и, на другом крају града, Градска болница и насеље Дуваниште. Као сећање на жртве НАТО бомбардовања града Ниша подигнута је Спомен капела у парку поред Тврђаве.
Културне знаменитости Ниша
Ниш је град богат културним и историјским наслеђем. Поред Нишке тврђаве, ту су и бројне друге знаменитости које привлаче туристе из целог света.
Ћеле кула
Један од најупечатљивијих споменика је Ћеле кула, изграђена након битке на Чегру 1809. године. Турци су користили лобање српских устаника да изграде ову кулу као упозорење. Данас, Ћеле кула стоји као симбол српског отпора и борбе за слободу.
Археолошко налазиште Медијана
Медијана је било царско имање из доба Константина Великог, који је рођен у Нишу. Овде се могу видети остаци римских вила, мозаика и других грађевина које сведоче о значају овог места у римско доба.
Народно позориште
Народно позориште у Нишу, основано 1887. године, једно је од најстаријих у Србији. Ово позориште је значајан културни центар и место где се одржавају бројне представе, концерти и друге културне манифестације.
Симфонијски оркестар
Нишки симфонијски оркестар, основан 1953. године, један је од најзначајнијих у земљи. Оркестар редовно одржава концерте и учествује на фестивалима, доприносећи културном животу града.
Шта значи мерак?
Мерак је једна од оних речи која описује нешто дивно, а није је могуће превести на енглески језик. Ова реч улази у дух Ниша и његових становника. Мерак представља уживање у животу, ситним задовољствима и тренуцима који чине живот лепшим.
Нишлије су познате по свом опуштеном и гостопримљивом начину живота. Мерак се осећа у сваком кутку града, од кафана и ресторана до уличних свирки и фестивала. Овај специфичан начин живота привлачи многе туристе који желе да искусе аутентичну српску културу и гостопримство.
Гастрономија
Ниш је познат по својој гастрономској понуди. Локални специјалитети као што су ћевапи, пљескавице, и ражњићи су незаобилазни део нишке кухиње. Посебно место заузимају и нишке посластице, као што су алва и баклава, које одражавају утицаје различитих култура које су пролазиле кроз овај град.
Туристичка дестинација
Ниш је данас једна од најпопуларнијих туристичких дестинација у Србији. Град привлачи посетиоце својом богатом историјом, културним манифестацијама и опуштеним начином живота.
Новооткривено место за дигиталне номаде
Последњих година, Ниш је постао новооткривено место за дигиталне номаде. Град нуди повољне услове за рад и живот, са одличном интернет конекцијом и приступачним трошковима живота. Дигитални номади могу уживати у свим благодетима градског живота, а истовремено бити близу природе и историјских локалитета.
Раст туристичких посета
Ниш бележи значајан пораст у туристичким посетама. Град привлачи посетиоце из целог света који желе да истраже његову историју, културу и уживају у мераку. Туристичка понуда укључује водиче кроз историјске локације, туре по гастрономским специјалитетима и бројне фестивале који се одржавају током целе године.
Ниш и наша школа српског језика за странце
Школа српског језика за странце у Нишу налази се у самом срцу овог историјског града. Као установа посвећена подучавању српског језика, наша школа пружа јединствену прилику полазницима да се упознају са српском културом и историјом на лицу места. Наши курсеви су дизајнирани тако да, поред учења језика, омогуће и упознавање са богатим културним наслеђем Ниша и Србије.
Језичке екскурзије
Организујемо језичке екскурзије до најважнијих историјских и културних локација у Нишу, као што су Нишка тврђава, Ћеле кула и археолошко налазиште Медијана. Ове екскурзије омогућавају полазницима да уче српски језик кроз директан контакт са историјом и културом града.
Културне радионице
Наша школа организује културне радионице у којима полазници могу научити о српској кухињи, традицијама и обичајима. Радионице кувања, на пример, пружају могућност да се припремају традиционална јела као што су ћевапи и баклава, што омогућава дубље разумевање српске културе и начина живота.
Мерак у учионици
У нашој школи настојимо да полазницима пружимо прави мерак у учењу. Настава је осмишљена тако да буде интерактивна и забавна, са акцентом на практичној примени језика. Уз опуштену атмосферу и подршку наших искусних предавача, полазници брзо напредују у учењу српског језика.
Посетите нас!
Ниш је град који својим богатим историјским и културним наслеђем, као и специфичним духом мерака, нуди нешто јединствено сваком посетиоцу. Било да сте љубитељ историје, културе или једноставно желите да уживате у опуштеном начину живота, Ниш има понешто за свакога. Посетите Ниш и нашу школу српског језика за странце, и откријте све чаролије овог дивног града кроз учење језика и културе на лицу места.